ضرورت ایجاد رشته زمین‌شناسی

زمین­ شناسی به عنوان یکی از رشته ­های تحصیلی مهم و کلیدی، نقش انکارناپذیری در پیشرفت­ها و دستاوردهای علمی دانش روز داشته است. در نگاهی اجمالی و بصورت کلی می ­توان به کاربرد این رشته در مطالعه پیدایش زمین و خواص فیزیکی و شیمیایی مواد تشکیل دهنده آن اشاره کرد. اهداف یاد شده دارای اهمیت زیادی است، چراکه انسان را در كشف منابع زیرزمینی و استفاده استراتژیك از حامل­های انرژی، و منابع معدنی همچون طلا و نقره و دیگر فلزات، منابع آب زیرزمینی، پروژه­ های عمرانی و غیره یاری می­ كند. علاوه بر این آشنایی با خواص فیزیکی و نیروهای درون زمین در شناسایی زمین لرزه­ها و وقوع آنها مؤثر است. ایجاد رشته زمین­ شناسی در دانشگاه نیشابور مجموعه­ای از اهداف علمی – پژوهشی را در نظر دارد و مؤلفه‌های بومی بسیاری نیز بر ضرورت ایجاد این رشته در دانشگاه تأکید می‌ورزد. از جمله مهمترین این مؤلفه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مطالعات مربوط به سنگهای قیمتی با توجه به غنای استان از لحاظ منابع طبیعی گوهرسنگ‌ها که عمده‌ترین آن معدن فیروزه نیشابور است.
  2. مطالعات لرزه زمین‌ساخت و ساختاری در نیشابور با توجه به واقع شدن آن در زون بینالود و وجود گسل­های فعال در این منطقه،
  3. توجه به منابع معدنی و کاوش آنها با در نظر گرفتن توان معدنی قابل توجه شهر نیشابور،
  4. توجه ویژه به مطالعات منابع آب زیرزمینی و آبخیزداری در دشت نیشابور که از جمله دشت­های بحرانی کشور در خصوص منابع آب است.

این ضروریات در کنار دهها هدف کاربردی و درخور دقت و مطالعه‌ دیگر، نیاز وافر به‌ پژوهشگران‌ و متخصصانی در این رشته را روشن می­سازد تا‌ در این زمینه­ ها به‌ مطالعه‌ و کاوش‌ پرداخته‌ و اطلاعات لازم را برای بهره‌برداری صحیح در اختیار مسؤولان ذیربط شهرستان و کشور قرار دهند.

موافقت اولیه برای راه ­اندازی رشته زمین­ شناسی در دانشکده علوم پایه دانشگاه نیشابور از سال 1396 اخذ شده است. در این راستا هسته اولیه این گروه در سال 1397 با جذب یک عضو هیآت علمی مجرب شکل گرفت و جای امیدواری است که با تجهیز آزمایشگاه­های مربوطه، اولین دوره از دانشجویان علاقمند به این رشته در سال آینده در دانشگاه نیشابور مشغول به تحصیل شوند.